5 dôvodov, prečo potrebuješ BCAA

Ak si milovníkom fitnesu či posilňovne, pravdepodobne si už počul o BCAA aminokyselinách s rozvetveným reťazcom – ide o anglický názov troch aminokyselín leucín, izoleucín a valín. Ale čo je BCAA a na čo slúži? Pokračuj v čítaní a objav 5 dôvodov, prečo BCAA naozaj potrebujeme!

V ľudskom tele je 20 rôznych aminokyselín, no 9 z nich telo samo nedokáže produkovať, takže by sa mali stať nevyhnutnou súčasťou našej stravy alebo jej doplnkom. Ide najmä o potraviny ako kuracie mäso, ryby, mliečne výrobky, syr, vajcia, orechy, atď.).

BCAA alebo rozvetvené aminokyseliny obsahujú 3 esenciálne aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, z ktorých každá plní životne dôležitú funkciu: leucín, izoleucín a valín. Tieto 3 aminokyseliny sú často používané a veľmi obľúbené vo svete fitnesu a kulturistike. Tu je jednoduché zhrnutie 5 hlavných výhod BCAA a to najdôležitejšie, čo môžete s BCAA získať:

1. Zlepší regeneráciu svalov a urýchli ich rast

Vo fitnes kruhoch sa BCAA používajú takmer výlučne na jeden účel - budovanie svalov. Aminokyselina leucín stimuluje syntézu proteínových štruktúr, a tak aktívne prispieva k budovaniu svalov.

Podľa štúdie tí používatelia, ktorí po tréningu vzali 5,6 g prášku BCAA, zlepšili syntézu proteínov o 22% v porovnaní s používateľmi, ktorí po tréningu neužívali žiadny výživový doplnok. To je dôvod, prečo sú BCAA oceňované medzi kulturistami a vo svete fitnesu.

2. Eliminuje bolesť a únavu svalov

Niektoré štúdie ukazujú, že BCAA pomáha eliminovať bolesť a únavu svalov po tréningu, ktorá sa zvyčajne vyskytuje 12 až 24 hodín po tréningu a môže trvať až 72 hodín.

Okrem toho bolo dokázané, že BCAA redukuje počet svalových zranení a urýchľuje regeneráciu svalov. Pomocou BCAA môžeš skrátiť dobu regenerácie medzi tréningami, aby si v kratšom čase získal viac energie.

3. Znižuje únavu po tréningu

Únava po dlhom a náročnom tréningu je vlastne celkom normálna. Ale nemusí to tak byť. Okrem zlepšenej regenerácie poskytujú BCAA aj viac energie po cvičení, čo tiež zvyšuje našu výdrž. Čím viac energie máš, tým dlhší a efektívnejší bude tvoj tréning a tým rýchlejšie si všimneš prvé výsledky na svojom tele. Predsa všetci chceme, aby naše cvičenie bolo účinné a efektívne, nie?

4. Zabraňuje svalovej atrofii

BCAA bráni svalovej atrofii, čo znamená, že pôsobí preventívne proti zmenšovaniu objemu svalovej hmoty. Stáva sa to kvôli svalovej slabosti. Svalová atrofia je znakom nedostatočnej výživy resp. podvýživy, dá sa jej však vyhnúť s pomocou kvalitných výživových doplnkov. BCAA slúži nielen pre nadšencov fitnesu, ale aj pre kohokoľvek, kto chce mať viac svalovej hmoty.

5. Má priaznivé účinky na naše zdravie

Nielen fitnes komunita je nadšená z BCAA. Aminokyseliny majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Početné klinické štúdie ukázali, že BCAA môžu zlepšiť zdravie všetkých tých, ktorí majú problémy s pečeňou a trpia hypoglykémiou. 

Klinické štúdie ukázali, že BCAA znižujú príznaky cirhózy pečene - chronické a degeneratívne ochorenie pečene. Aminokyseliny leucín a izoleucín navyše znižujú hladinu cukru v krvi.

Prečo sú BCAA od PowGen najlepšie?

Náš produkt Ultimate BCAA 2: 1: 1ideálny pomer leucínu, izoleucínu a valínu 2: 1: 1 obohatený o množstvo vitamínov a minerálov nevyhnutných pre našu zdravú výživu: magnézium, zinok, vitamíne D3, B6 a B. Účinný prášok je ideálnym spojencom pre lepšie výsledky počas tréningu, urýchlenie rastu svalov, zníženie bolesti a zranení svalov a zníženie únavy po tréningu. Pred alebo po tréningu zmiešajte jednu polievkovú lyživu prášku s 200 ml vody a vychutnajte si jeho lahodnú pomarančovú príchuť.

Potrebuješ aj ty BCAA? Áno, potrebuješ. Či už pre lepší výkon v telocvični alebo ako kompenzáciu nedostatočnej výživy - naša ponuka by ti nemala ujsť.