Ketogénna diéta bez L-karnitínu nemá zmysel

Odborníci zistili, že na ketogénnej diéte môžeme mať nedostatok L-karnitínu. Bez neho sa spaľovanie tuku zastaví.

Prečo dochádza k jeho nedostatku a čo s tým môžeš urobiť?

Aminokyselina L-karnitín je nutná na spaľovanie tuku. Úlohou L-karnitínu je posielať tuky do tej časti bunky, ktorá je zodpovedná za ich oxidáciu (spaľovanie) – do mitochondrií. Až potom sa môže tuk použiť na tvorbu energie. V normálnych podmienkach, s pestrou a vyváženou stravou, dochádza k nedostatku L-karnitínu len zriedkavo. V prípade ketogénnej diéty sa však spotreba L-karnitínu natoľko zvýši, že ponuka často nevystačí dopytu.

Pri nedostatku L-karnitínu sa spaľovanie tuku zastaví

Cieľom ketogénnej diéty je znížiť príjem uhľohydrátov, pričom zvyšujeme príjem bielkovín a tukov. Tak prinútime telo, aby ako prvý zdroj energie používala tuk. Tým začneme strácať nadbytočné kilá nahromadené vo forme tukového tkaniva. Pri nedostatku L-karnitínu sa spaľovanie tuku zastaví. Preto si môžeš po istom čase všimnúť, že ti ketogénna diéta už viac neprináša také výsledky, ako zo začiatku.

Prečo dochádza k nedostatku L-karnitínu?

L-karnitín je čiastočne esenciálna aminokyselina. To znamená, že ju sčasti produkujeme sami, ak na to máme dostatok potrebných živín. V optimálnych podmienkach vzniká 25 % dennej spotreby v pečeni a obličkách, zvyšok treba prijať v potrave. Znamená to, že na dostačujúce množstvo L-karnitínu pre potreby tela, musia byť splnené dve podmienky:

  • Musíme prijať dostatok nutne potrebných látok v potrave

Aby sa mohol L-karnitín tvoriť v tele, musíme prijať dostatok aminokyselín metionín a lyzín a 3 vitamínov, ktoré sú kofaktory pri jeho syntéze: vitamín B3, B6 a C. Ak zo svojho jedálneho lístka vyškrtneš uhľohydráty, riskuješ, že nebudeš prijímať dostatok týchto vitamínov. Na vlastnú tvorbu L-karnitínu potrebujeme tiež železo, ale toho obyčajne s potravou dokážeme prijať dostatok.

  • Pečeň musí správne fungovať

Hlavným zdrojom L-karnitínu v potrave sú potraviny živočíšneho pôvodu, najmä mäso. Na dobrú absorpciu je dôležité, aby črevá optimálne fungovali. Na vlastnú syntézu musí správne fungovať pečeň a obličky. To všetko sa zdá samozrejmé, ale nie je to celkom tak. Podľa oficiálnych informácií má v rozvinutých krajinách sveta až 25 % ľudí zanesenú pečeň, podľa niektorých hodnotení dokonca až 35 %. To znamená, že pečeň nefunguje, ako má. Z toho môže vyplývať, že tvorba L-karnitínu nie je dostatočná.

Využi silu L-karnitínu na spaľovanie tuku a budovanie svalovej hmoty

V športovom svete je L-karnitín veľmi známy výživový doplnok. Využíva sa predovšetkým na zvyšovanie výdrže a zlepšenie regenerácie svalstva po cvičení. V kombinácii s guaranou je tiež skvelou pomocou pri spaľovaní tuku a formovaní postavy, predovšetkým, ak cvičíte.

V kapsulách PowGen L-Carnitine Max Power z nového radu výrobkov pre mužov PowGen sa spája najčistejší L-karnitín zo Švajčiarska a guarana. Preto PowGen L-Carnitine Max Power, bez ohľadu na diétu, ktorej sa držíš, zvyšuje spotrebu tukov, zrýchľuje metabolizmus a zlepšuje výdrž.


Produkty pre Vás

-50%
Špeciálna cena 17,99 € Bežná cena 35,98 €
Zobraziť produkt