Alpský lyžiar Štefan Hadalin: „S BCAA rýchlejšie naberám svalovú hmotu“

Štefan Hadalin je slovinský vrcholový alpský lyžiar, ktorý v roku 2019 vo Švédsku získal striebornú medailu v alpskom lyžovaní. Tak ako u všetkých vrcholových športovcov je to príbeh o tvrdej práci a vášni. A o tom, kto bude stáť na stupienku víťazov a kto nie, rozhodujú malé, no veľmi dôležité detaily. Jedným z nich je aj stravovanie.  

„Stále hľadám spôsob, ako by som mohol dosahovať lepšie výsledky,“ hovorí Štefan. Preto počas voľných dní navyše jazdí na horskom bicykli, „skúšal som aj tréningy akrobatiky, kajak a horolezectvo.“

„Pri dobrej fyzickej príprave majú výživové doplnky veľmi dôležitú úlohu“

Medzi profesionálnimi športovcami je na dosahovanie lepších výsledkov veľmi rozšírené aj užívanie výživových doplnkov. Na jednej strane majú kvôli nadpriemernej psycho-fyzickej záťaži zvýšenú potrebu základných živín, na druhej strane im doplnky pomáhajú v extrémnych podmienkach, ako sú v prípade lyžiarov vyčerpávajúce tréningy vo vysokých nadmorských výškach.

Všetci športovci, a najmä lyžiari, vedia, že výškové tréningy katabolicky vplývajú na svaly, čo znamená, že vo výškach je degradácia svalov zrýchlená - tomu treba prispôsobiť výživu a pridať dôležité látky, ktoré vplývajú na budovanie svalov. Jednou z takýchto nevyhnutných látok sú aminokyseliny BCAA.

„BCAA užívam už niekoľko rokov, sú nevyhnutné na rýchlu regeneráciu“

„Slalomový kamikadze“, ako ho volajú, užíva aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, angl. skratka BCAA, už niekoľko rokov. „BCAA sú veľmi dôležitým doplnkom počas mojich tréningov, v lete totiž trénujem aj dvakrát denne. Aminokyseliny BCAA sú dôležitým faktorom pri regenerácii.

Ako vysvetľuje Štefan, s pomocou aminokyselín BCAA sa svaly omnoho rýchlejšie regenerujú po náročných tréningoch. „Rýchlejšie sa buduje svalová hmota a zároveň sa vo vysokých výškach pomalšie degraduje. Som menej vyčerpaný a mám viac energie, čo mi pomáha, aby som tréningy zvládol lepšie a rýchlejšie sa zlepšoval.

Čo sú aminokyseliny s rozvetvených reťazcom alebo BCAA (branched-chain amino acids)?

Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (BCAA) sú 3 esenciálne aminokyseliny (leucín, izoleucín a valín), potrebné na normálne fungovanie tela. Keďže si ich telo samo nevyrába, musíme ich prijímať v strave. Výskumy ukázali, že podporujú budovanie a regeneráciu svalov, a to najmä v optimálnom pomere 2:1:1 v prospech leucínu.
BCAA-čka, ktoré predstavujú 35 % všetkých esenciálnych aminokyselín vo svaloch, pomáhajú svalovej hmote 3 spôsobmi:

  • predstavujú okamžitý zdroj energie (po užití idú krvou okamžite do svalov, kde sa môžu využiť na energiu a odďaľujú nástup únavy),
  • môžu zvýšiť úroveň rastového hormónu, ktorý súvisí s anabolickými mechanizmami, ktoré sú dôležité pre rast svalov,
  • zvyšujú schopnosť regenerácie tým, že spomaľujú degradáciu, rozklad (katabolizmus) bielkovín a zvyšujú stupeň tvorby, budovania (anabolizmus) bielkovín, čím umožňujú častejšie cvičenie.

„Pre značku PowGen som sa rozhodol, pretože dôverujem jej kvalite“

Štefan užíva aminokyseliny BCAA od značky PowGen, ktoré sa stali „nenahraditeľnou súčasťou môjho tréningového programu“. Ako vraví, používajú sa jednoducho a značka ponúka ešte ďalšie produkty, ktoré sa mu hodia na udržiavanie a zvyšovanie výdrže a rast svalovej hmoty. „Každú sezónu nájdem niečo nové, čo sa na konci ukáže ako krok vpred. Produkty PowGen som začal užívať, pretože ho považujem za značku, ktorej sa dá dôverovať, a navyše majú produkty ako šité na mieru pre mňa.“

 

Využi momentálnu super akciu a objednaj si BCAA od PowGen hneď