MCT - tuky používané 60 rokov na zvýšenie energie

Triglyceridy so stredne dlhým reťazcom alebo triglyceridy so stredne dlhým reťazcom (MCT) sa používajú už viac ako 60 rokov. Len v posledných rokoch si však získavajú čoraz viac fanúšikov, ktorí pracujú s prírodnými riešeniami na predĺženie pocitu sýtosti, rýchle zvýšenie energetickej hladiny a zlepšenie kognitívnych schopností - ak sa obmedzíme na niekoľko oblastí.

MCT držia medzi tukmi osobitné miesto, pretože sa v tele chovajú odlišne ako väčšina ostatných tukov, ktoré konzumujeme: pretože sú to menšie zlúčeniny, sú rýchlo stráviteľné a pre telo sú rýchlo prístupné pre energiu. Na rozdiel od bežných tukov si ich telo neukladá, skôr ich okamžite konzumuje.
Preto boli pôvodne izolované vo forme MCT oleja a kvôli praktickému použitiu neskôr aj vo forme práškového MCT oleja.

Pri bežnej strave konzumujeme minimálne množstvo MCT


V skutočnosti pri bežnej strave máme menšiu šancu na konzumáciu tuku MCT, pokiaľ pravidelne nekonzumujeme kokosové maslo, kozie mlieko, bežné maslo alebo ghí. Je tiež potrebné poznamenať, že v potravinách sa nenachádzajú iba MCT tuky, ale predovšetkým zmes tukov, v ktorej prevládajú bežné tuky, ktoré nie sú tak ľahko stráviteľné a energeticky prístupné.

Energia, ktorá je okamžite k dispozícii mozgu, bez prudkých pádov

Pretože MCT tuky sa premieňajú na energiu tak rýchlo, sú skvelé na rýchle zvýšenie koncentrácie a sústredenia. Je pravda, že cukor (glukóza) je základnou hnacou silou pre mozog, problém však je, že spoliehať sa na okamžitú energiu na sacharidy (cukor) má niekoľko nevýhod.
Energia získaná z cukru sa spotrebuje príliš rýchlo, pokles cukru v krvi sa pociťuje ako únava a podráždenosť, na ktoré telo reaguje ďalšou túžbou po jedle, ktoré ponúka okamžitý účinok (vlčí hlad). Takže sme v začarovanom kruhu túžby po cukre a normálnych tukoch na fungovanie. S MCT sa tomuto začarovanému kruhu vyhýbame: keď pociťujeme nedostatok energie, spotrebujeme ju a dodáme do mozgu palivo, ktoré je k dispozícii rýchlo a po dlhšiu dobu.

MCT sú extrémne ketogénne, čo znamená, že sa rýchlo premieňajú na takzvané ketóny a zvyšujú ich hladinu v krvi.
Ketóny sú na druhej strane alternatívnym palivom pre bunky tela, najmä pre mozog, ktorý je orgánom najviac energeticky náročným v tele. To znamená, že mozog môže namiesto glukózy (cukru) používať na energiu ketóny.

Stručne povedané, MCT sú skvelou voľbou pre každého, kto potrebuje viac energie

MCT sú vítaným doplnkom všade tam, kde je potrebné okamžité zvýšenie energie, väčšie sústredenie a príval energie bez prudkých pádov. Žiadny strach, nepriberieš!

Nápoj Keto - vynikajúca forma práškového MCT oleja


Nápoj KETO bol vyrobený s cieľom ponúknuť najlepšiu formu MCToleja, MCT oleja s pridanou hodnotou. Preto okrem MCT práškový olej obsahuje aj:

  • všetkých 13 základných vitamínov (nedostatok ktoréhokoľvek z vitamínov sa môže prejaviť na únave),
  • horčík, ktorý je nevyhnutným článkom pri výrobe základnej jednotky energie v tele - ATP,
  • yerba maté, ktorý urýchľuje metabolizmus a zbystrí myseľ, a
  • cholín na posilnenie pečene, náš hlavný orgán, ktorý zaisťuje, aby sa jedlo, ktoré konzumujeme, premenilo na takú formu, aby ho mohlo využiť na energiu každá bunka v tele.

ZDROJE: 

Papamandjaris, Andrea & Macdougall, Diane & Jones, Peter. (1998). Medium chain fatty acid metabolism and energy expenditure: Obesity treatment implications. Life sciences. 62. 1203-15. 10.1016/S0024-3205(97)01143-0.

Takeuchi, Hiroyuki & Sekine, Seiji & Kojima, Keiichi & Aoyama, Toshiaki. (2008). The application of medium-chain fatty acids: Edible oil with a suppressing effect on body fat accumulation. Asia Pacific journal of clinical nutrition. 17 Suppl 1. 320-3.

Nosaka, Naohisa & Suzuki, Yoshie & Nagatoishi, Akira & Kasai, Michio & Wu, Jian & Taguchi, Motoko. (2009). Effect of Ingestion of Medium-Chain Triacylglycerols on Moderate- and High-Intensity Exercise in Recreational Athletes. Journal of nutritional science and vitaminology. 55. 120-5. 10.3177/jnsv.55.120.

Thevenet, J., Marchi, U.D., Domingo, J.S., Christinat, N., Bultot, L., Lefebvre, G., Sakamoto, K., Descombes, P., Masoodi, M., & Wiederkehr, A. (2016). Medium-chain fatty acids inhibit mitochondrial metabolism in astrocytes promoting astrocyte-neuron lactate and ketone body shuttle systems. FASEB journal : official publication of the Federation of American Societies for Experimental Biology, 30 5, 1913-26 .

Mohlo by Vás zaujímať

Spaľuje telesný tuk a zlepšuje výsledky ketózy.

Špeciálna cena 20,99 € Bežná cena 41,98 €
Zobraziť produkt